Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jak prać jedwab?

Jak prać jedwab?

  Tak jak nasze włosy 🙂

  Pranie jedwabiu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Lubię powtarzać, że jedwab traktujemy po prostu jak nasze włosy! Nie poddajemy go dużym temperaturom, nie pocieramy, traktujemy możliwie naturalnymi, delikatnymi środkami do mycia. Jeżeli zdamy sobie z tego sprawę, dbanie o jedwab stanie się banalnie proste. Ale rozumiem, że możesz jednak nie do końca czuć tego jak prać jedwab, więc poniżej umieszczamy krótką instrukcję.

  Instrukcja:

  1. Przygotuj miskę z letnią, a najlepiej chłodną wodą. Gorąca może osłabić włókna jedwabiu, stąd ta umiarkowana temperatura. Jeżeli chcesz jedwab wyprać na szybko w zlewie, to po prostu zatkaj odpływ i napełnij go wodą.
  2. Dodaj do wody lekki detergent, ja używam szamponu z dobrym, naturalnym składem, może być też mydło np. biały jeleń, spień ręką.
   Jeżeli masz mnóstwo jedwabnych rzeczy w domu, warto zaopatrzyć się w specjalny płyn do jedwabiu, np. “Esarpuan” 🛀. Nie jest to łatwo dostępny płyn, bo jest sprowadzany z Turcji, ale podpowiadam, że taki istnieje w razie czego 😃
  3. Włóż tkaninę do wody i ogólnie od tej pory staraj się działać sprawnie i żwawo – im krótszy kontakt jedwabiu z wodą, tym lepiej ☺️⌛ Jedwab jest bardzo trwałą tkaniną, ale po zetknięciu z wodą sporo na tej mocy traci. Trochę jest wtedy bezbronny ☺️
  4. Pierz lekko ugniatając. Zakazane jest pocieranie tkaninę o tkaninę. Bez agresji proszę 😃 Jeżeli potrzebne jest zdjęcie jakiejś plamy, to lepiej pocierać to miejsce palcami.
  5. Wylej mydliny, wymień wodę w misce na czystą. Włóż do niej jedwab w celu wypłukania z mydła/szamponu 💦 Jeżeli pierzesz w zlewie, to po prostu możesz zmydlony jedwab wypłukać pod bieżącą, letnią wodą.
  6. Wyciśnij jedwab z nadmiaru wody delikatnie odciskając tkaninę. Absolutnie nie wyżymaj i nie wykręcaj jej ⛔ Nie wyciskaj wszystkiego, nie ma co się siłować, bo zaraz zrobisz pewien trik 🪄.
  7. Względnie pozbawioną wody tkaninę rozłóż na ręczniku, od teraz będzie sobie leżeć 😌. Materiał wciąż jest pewnie bardzo mokry, więc susz go papierowym lub zwykłym ręcznikiem. Oto ten trik 🪄😁 Dociskaj papier do leżącego jedwabiu, będzie on absorbował z niego nadmiar wody.
  8. Zostaw tkaninę do wyschnięcia na płasko. Nie wieszaj jej nigdy mokrej, bo to nie służy splotom jedwabiu. Jeżeli bardzo mocno zależy Ci na czasie, możesz wysuszyć tkaninę ZIMNYM nawiewem z suszarki 💨.

  Podsumowanie:

  Już teraz wiesz jak prać jedwab. Wszystkie powyższe kroki uwieczniłam na filmiku na nagraniu umieszczonym na naszym instagramowym koncie: TUTAJ

  Wszystkie produkty umieszczone w naszym sklepie możesz prać właśnie w ten sposób <3

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *